Достапни линкови

Иран-Камшикувани двајца мажи дека јаделе за време на постите


Илустрација

Двајца мажи биле камшикувани во иранскиот град Шираз поради тоа што јаделе за време на часовите за пост во текот на светиот месец на празникот Рамазан. Постењето за Рамазан се смета за религиозна должност на муслиманите. Според властите, двајцата мажи добиле по 80 камшици, бидејќи јадењето во јавност за време на празникот е забрането со исламскиот закон.

XS
SM
MD
LG