Достапни линкови

Ирански блогер ослободен од затвор


Мехди Хазали

Иранскиот блогер Мехди Хазали бил ослободен од затвор поради здравствени причини. Тој отслужуваше казна од шест години поради акти против националната безбедност и за ширење на пропаганда против режимот. Неговиот адвокат соопшти дека 48 годишниот офталмологист Хазали бил хоспитализиран по штрајкот со глад и властите одлучиле дека тој е премногу болен за да се врати во затвор. Хазали е остар критичар на злоупотребите на човековите права во Иран.

XS
SM
MD
LG