Достапни линкови

Тужба против Турција пред судот во Хаг


Група кипарски Грци поднесоа тужба против турската Влада пред Меѓународниот кривичен суд во Хаг. Тие бараат отпочнување истрага за злосторствата на Турција на територијата на Кипар, делумно и поради континуираното населување на турски жители на окупираната територија, се наведува во соопштението. Тужбата е поднесена од кипарскиот европратеник Костас Мавридис и асоцијацијата „Кипарци против турските воени злосторства“.

XS
SM
MD
LG