Достапни линкови

Лидерот на ирачките Курди во посета на Турција


Лидерот на автономниот курдски регион во Ирак, Масуд Барзани

Лидерот на автономниот курдски регион во Ирак, Масуд Барзани е во посета на Турција каде ќе се сретне со претседателот Абдула Ѓул и премиерот Реџеп Таип Ердоган. Барзани претходно најави дека ирачките Курди планираат да одржат референдум за независнот во наредните месеци. Според него, Ирак е веќе поделен по офанзивата на сунитските милитанти, кои освоија неколку територии во земјата.

XS
SM
MD
LG