Достапни линкови

Украина ја обвинува Русија за судирите на границата


Проруски сепаратисти на границата помеѓу Русија и Украина

Украинските власти ја обвинија Русија дека ја зајакнува одбраната на границата помеѓу двете земји и дека сепаратистите кои се поддржани од руските платеници отварат оган кон украинските граничари во обидот да испорачаат вооружени возила во земјата. Според нив, судирите се случиле рано изутрината, кои покажуваат дека руската страна сака конфликтот да ескалира.

XS
SM
MD
LG