Достапни линкови

Санкции за 11 сепаратисти во источна Украина


Европската унија додаде 11 таканаречени претставници на самопрогласената сепаратистичката република во источна Украина на листата на поединци кои имаат забрана за патување и замрзнување на средствата за време на украинската криза. ЕУ се согласи на ваквите санкции претходно оваа недела, но имињата се објавени денеска.Новите имиња го вклучуваат Александар Бородај, т.н. премиер на самопрогласената Народна Република Доњецк и другите сепаратисти за кои важат овие санкции т.н. заменик-премиер и двајца министри на самопрогласената република. Сепаратистите од Луганск, исто така се во листата, вклучувајќи го т.н. премиер на нивната самопрогласена република. Во моментот ЕУ има изречено санкции против вкупно 72 физички лица и две лица за загрозување на територијалниот интегритет на Украина.

XS
SM
MD
LG