Достапни линкови

Франција-Осудени 9 припадници на терористичка група


Илустрација

Францускиот суд осуди 9 лица кои биле припадници на терористичка група, која тренирала во Авганистан и која планирала да изврши напади во земјата. Судењето предизвика загриженост кај француските и европските функционери за враќањето на европските жители од воените зони во Сирија, кои привлекоа повеќе лица да станат исламски милитанти, отколку војната во Авганистан. Казните за обвинетите се движат од две до осум години затвор. Тројца од нив беа осудени во отсуство.

XS
SM
MD
LG