Достапни линкови

Ирак-Курдите го суспендираат учеството во Владата


Министерот за надворешни работи Хошијар Зебари

Ирачките курдски политичари го суспендираат учеството во Владата во знак на протест на обвинувањата на премиерот Нури ал Малики дека курдскиот автономен регион е база на милитантите. Министерот за надворешни работи Хошијар Зебари, кој е припадник на курдската заедница денеска ја соопшти одлуката. Милитантите од Иламската држава на Ирак и Левант освоија неколку територии во земјата.

XS
SM
MD
LG