Достапни линкови

Деветнаесет години од масакрот во Сребреница


Меморијалниот центар во Поточари

Неколку илјади луѓе денеска се собраа во Сребреница на одбележувањето на деветнасет годишнината од масакрот во кој беа убиени околу 8000 муслимани од босанско српските сили за време на војната од 1992 до 1995 година. Телата на 175 жртви кои неодамна беа индентификувани ќе бидат повторно погребани во Поточани. Досега останките на 6066 лица беа ексхумирани од масовните гробници и повторно закопани во Поточари.

XS
SM
MD
LG