Достапни линкови

Таџикистан со протесно писмо до Киргистан


Границата помеѓу Таџикистан и Киргистан

Таџикистанското министерство за надворешни работи испрати протесно писмо до Киргистан поради престрелките на границата помеѓу двете земји. Министерството потврди дека двајца државјани на Таџикистан загинала, а 7 биле повредени од страна на граничните чувари на Киргистан. Во писмото, министерството ја наведува загриженоста за престрелката, која може да влијае врз разговорите помеѓу властите од двете земји за територијалните спорови.

XS
SM
MD
LG