Достапни линкови

Американската амбасада со апел за воздржување од насилство


Протестите по пресудата за случајот Монструм

“Го повторуваме нашиот повик за мирно изразување на ставовите и воздржување од насилство. Никој нема право да наштетува на други луѓе или на туѓа сопственост. Насилството ја подрива легитимноста на целите и ја намалува продуктивноста на напорите насочени кон разрешување на прашањата”, стои во одговорот од Амбасадата на Соединетите Држави во Скопје на барањето на Радио Слободна Европа за коментар околу најавените протести и контрапротести.

Инаку веќе неколку дена на социјалните мрежи се најавуваат нови протести против пресудата за Монструм. Како одговор на демонстрациите, за утре се појавија и повици за организирање на контрапротести пред Владата.

XS
SM
MD
LG