Достапни линкови

Добинс-Авганистан треба да формира коалициона Влада


Специјалниот претставник на САД за Авганистан и Пакистан, Џејмс Добинс

Специјалниот претставник на САД за Авганистан и Пакистан, Џејмс Добинс изјави дека авганистанските претседателски кандидати треба да формираат коалициона Влада со цел да ја избегнат поделбата на земјата. Според него, Влада на национало единство во која ќе бидат вклучени сите елементи е потребна за успешно владеење. Неговиот кометар доаѓа откако двајцата претседателски кандидати Абдула Абдулах и Ашраф Џани се во кавга кој води во трката пред објавувањето на официјалните резултати.

XS
SM
MD
LG