Достапни линкови

ОН-Нема опасност од нуклеарниот материјал на Ирак


Припадниците на милитантната група Исламска држава на Ирак и Левант

Меѓународната агенција за атомска енергија соопшти дека нуклеарниот материјал запленет од бунтовниците во Ирак не претставува значајна закана. Според нив, врз основа на привичните информации материјалот нема да ја загрози безбедноста. Ирачките власти им соопштија на ОН дека милитантите групи заплениле нуклеарен материјал, кој бил користен за научни истражувања на универзитетот во Мосул.

XS
SM
MD
LG