Достапни линкови

ЕУ отстрани 8 имиња од Белорусија од листата за санкции


Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко

ЕУ ги отстранила имињата на осум лица од Белорусија врз кои беа спроведени санкции поради прекршување на човековите права. Но, притоа било додадено едно ново име на листата. Според соопштeнието, немало основа лицата повеќе да бидат на листата. На листата има 225 имиња, меѓу кои и претседателот Александар Лукашенко. На нив им е забрането да патуваат во земјите од ЕУ, а на 25 компании им е замрзнат имотот.

XS
SM
MD
LG