Достапни линкови

Малики-Ирбил станува оперативна база на милитантите


Ирачкиот премиер Нури ал Малики

Ирачкиот премиер Нури ал Малики изјави денеска дека главниот град на северниот курдски автономен регион, Ирбил станува оперативна база на милитантите од Исламската држава на Ирак и Левант. Според него, властите нема да го премолчат фактот дека градот е база на терористи. Многу сунитски муслимани се населија во Ирбил, откако го напуштија Мосул за време на офанзивата на милитантите во земјата.

XS
SM
MD
LG