Достапни линкови

Најмалку 10 мртви во самоубиствен напад во Авганистан


Во самоубиствен напад во источен Авганистан загинаа најмалку 10 цивили, двајца полицајци и четворица војници на НАТО. Нападот се случил вчера во областа Баграм во провинцијата Парван. Портпаролот на провинцијата изјави дека бомбашот, кој наводно возел велосипед, бил насочен кон чешки војници кои биле во посета на клиника во оваа област. Чешката воена портпаролката соопшти дека четирите загинати биле чешки војници и дека уште еден војник е сериозно повреден. Осум цивили, вклучувајќи и едно дете, се повредени во експлозијата. Талибанците ја презедоа одговорноста за нападот. Нападот се случи во услови на влошена безбедност во Авганистан, кога повеќето странски сили се подготвуваат да ја напуштат земјата по 12 години војна против талибанските бунтовници.

XS
SM
MD
LG