Достапни линкови

Иранска новинарка осудена на 2 години затвор


Иранската новинарка Марзиех Расоули

Иранската новинарка Марзиех Расоули започнала со издржувањето на двегодишната затворска казна. Таа беше обвинета дека ширела пропагнада против властите во земјата. Расоули на социјалните медиуми напиша дека пресудата била потврдена од жалбениот суд и дека во неа се вклучени и 50 удари со камшик.

Расоули, кој претходно била вработена во неколку реформистички весници беше уапсена во 2012 година за потоа да биде ослободена со кауција. Најмалку уште двајца реформистички новинари биле уапсени во изминатите недели во Иран.

XS
SM
MD
LG