Достапни линкови

Огранок на Газпром ќе го гради Јужен тек во Србија


Руската енергетска компанија Газпром соопшти дека нејзиниот огранок Центргаз победил на тендерот за изградба на српскиот дел од гасоводот Јужен тек. Веста доаѓа откако српскиот премиер Александар Вучиќ се сретна со рускиот претседател Владимир Путин во Москва со кој разговараше за соработката во енергетскиот сектор. Вучиќ изјави дека договорт за учеството на Србија во проектот Јужен тек ќе биде потпишан во наредните денови.

XS
SM
MD
LG