Достапни линкови

Израел мобилизира 40 илјади војници


Израелски војници

Изрелската влада и даде дозвола на војската да повика до 40 илјади резервисти поради офанзивата против исламското движење Хамас во Појасот Газа. Израелските медиуми јавија дека одлуката е донесена поради подготовките за евентуална копнена операција во Газа. Тензиите се зголемија по убиството на тројца израелски тинејџери. Израел за убиството го обвини Хамас.

XS
SM
MD
LG