Достапни линкови

Израел го бомбардира Појасот Газа


Газа, 08.07.2014.

Израелските воздухопловни сили извршиле офанзива врз Појасот Газа, бомбардирајќи пеесетина цели, соопшти израелската армија, наведувајќи дека тоа е дел од кампањата против исламситичката организација Хамас. Претходно, милитанти на Хамас истрелале десетина гранати на израелска територија. До ваквите напади на двете страни дојде по убивањето на едно палестинско момче што следеше откако претходно беа убиени три еврејски момчиња за што Изреал го обвини Хамас. Во Израел деновиве почна и мобилизација на воените резервисти.

XS
SM
MD
LG