Достапни линкови

Ахмети-Институционално решавање, не насилство


Претседателот на ДУИ Али Ахмети

Претседателот на ДУИ Али Ахмети по денешната средба со американскиот амбасадор Пол Волерс во седиштетото на партијата во Мала Речица изјави дека заеднички заклучиле оти секој граѓанин има право на протест и да го изрази своето незадоволство за одреден процес. Но, според него, тие оцениле дека нaсилството не го помага процесот за негово институционално решавање, а со тоа и можностите процесот да се врати во првостепена постапка од страна на Апелација. Ахмети посочи дека го информирал амбасадорот Волерс оти ДУИ ќе побара меѓународен мониторинг од експерти за целиот овој процес да биде потранспарентен за целата јавност.

XS
SM
MD
LG