Достапни линкови

Папата им се извини на жртвите на сексуално насилство


Папата Францис

Папата Францис побара прошка од жртвите на сексуално насилство предизвикано од свештеници и притоа порача дека црквата мора да работи на надомест на шетата која била направена. Папата по средбата со шест жртви на сексуално насилство од Британија, Германија и Ирска упати критика и до лидерите на католичката црква за камуфлирањето на извештаите за сексуално насилство врз децата. Тој вети дека во иднина ќе има нулта толеранција за таквата појава.

XS
SM
MD
LG