Достапни линкови

Одложена седницата на ирачкиот Парламент


Членовите на новиот ирачки Парламент

Ирачките медиуми јавија дека Парламентот го одложил одржувањето на наредната седница за на 12 август. Одложувањето доаѓа откако првата седница на новиот Парламент заврши на 1 јули, а втората требаше да се одржи неделава. Парламентот се сретна на 1 јули да разговара за канидатите за спикер, но седницата заврши предвреме. Законодавците се во кавга додека шиитската влада на премиерот Нури ал Малики се соочува со офанзивата на сунитските бунтовници во земјата.

XS
SM
MD
LG