Достапни линкови

Киев најавува целосна блокада на Доњецк и Луханск


Михаило Ковал

Заменикот на шефот на украинскиот Совет за национална безбедност и одбрана Михаило Ковал изјави дека владините сили планираат да извршат целосна блокада на сепаратистичките засолништва во Доњецк и Луханск. Според него, блокадата на двата града ќе биде со цел да се разоружаат сепаратистите. Но, според сепаратистите, секоја воена блокада ќе ги уништи надежите за политичко решение на кризата во Украина.

XS
SM
MD
LG