Достапни линкови

Германија и Кина потпишаа серија комерцијални договори


Германската канцеларка Ангела Меркел и кинескиот премиер Ли Кекианг

Германската канцеларка Ангела Меркел и кинескиот премиер Ли Кекианг го надгледуваа потпишувањето на серија комерцијални договори во Пекинг. Во ние е вклучен договрот на Фолксваген и кинескиот производител ФАВ со кој ќе бидат инвестирани 2 милијарди евра во изградба на две фабрики во Кина. Било договорено и европскиот авионски гигат Ербас да продаде 123 авиони во наредните шест години на три кинески компании. Меркел која вчера пристигна во Кина е придружувана од извршни директори на Сименс, Ербас, Луфтханза и Дојче банк и други компании.

XS
SM
MD
LG