Достапни линкови

Папата се сретна со жртви на сексуално насилство


Папата Францис

Папата Францис за прв пат оствари средба со жртвите на сексуално насилство предизвикано од свештеници во време кога католичката црква бара начин како да ја зајакне борбата против педофилијата во своите редови. Шест жртви од Британија, Германија и Ирска се сретнаа со папата во неговата приватна резиденција. Ватикан соопшти дека гестот е со цел да се покаже блискоста на папата со сите жртви на сексуално насилство за кое, како што е наведено, имаат нулта толеранција.

XS
SM
MD
LG