Достапни линкови

Авганистан - загинаа 5 полицајци од ракета


4

Најмалку пет авганистански полицајци, меѓу кои и полициски началник, загинаа денеска при напад на бунтовниците во западниот дел на земјата. Нивното возило беше погодена од ракета во областа Херат.

Никој не ја презеде одговорноста за нападот. Талибанците ги засилија нападите врз авганистанските безбедносни сили во пресрет на прелиминарните резултати за вториот круг претседателски избори во земјата кои треба да бидат објавени денеска.

XS
SM
MD
LG