Достапни линкови

Пакистанската војска бомбардирала упоришта на талибанците


Илустрација.

Пакистанската војска соопшти дека бомбардирала упоришта на милитантите во регионот Северен Вазиристан на границата со Авганистан. Според војската, во вчерашните воздушни напади биле убиени непознат број на узбечки и локални бунтовници. Исламското движење на Узбекистан, кое е филијала на Ал Каеда, е многу присутно во племенската област меѓу Пакистан и Авганистан од американската инвазија на Авганистан во 2001 година.

XS
SM
MD
LG