Достапни линкови

Украина ја поврати контролата врз Славјанск


Илустрација.

Украинските владини сили го подигнаа државното знаме над главното упориште на проруските бунтовници во градот Славјанск, откако сепаратистите го напуштија градот по тешките борби што се водеа ноќеска. Знамето било подигнато над зградата на украинската администрација, еден од главните објекти што беше база на бунтовниците. Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков претходно соопшти дека поголемиот дел од проруските бунтовници и нивниот главен командант Игор Стрелков Гиркин го напуштиле Славјанск и се упатиле кон градот Горливка.

XS
SM
MD
LG