Достапни линкови

Украинската влада со поголема контрола врз енегетскиот сектор


Украинскиот парламент денеска го усвои предлог законот со кој и се овозможува на владата поголема контрола врз енеретскиот сектор. Парламентот во прво читање исто така го одобри и законот со кој на конзорциумите од европските и американските компании може да учествуваат во модернизирање на гасоводниот систем на земјата. Украинскиот премиер Арсениј Јатсењук го повика Парламентот на Киев да му го дозволи правото да прогласи вонредна состојба во енергетскито сектор. Русиј, која е главниот снбдувач со гас на Европа преку Украина ја прекина испораката преку земјата, поради спорот за неплатени сметки.

XS
SM
MD
LG