Достапни линкови

Систани со осуда за неформирањето нова влада во Ирак


Ирачкиот свештеник Ајатолахот Али ал Систани

Најмоќниот ирачки свештеник Ајатолахот Али ал Систани ја осуди неуспешноста на Парламентот да донесе согласност за формирањето нова влада. Тој ги повика политичарите да ги избегнат грешките кои може да имаат сериозни последици за идинината. Нреговата изјава доаѓа откако законодавците не успеаа да се договорат за новата влада за време на првата седница на Парламентот на 1 јули. Систани повика новата влада да биде широко прифатена.

XS
SM
MD
LG