Достапни линкови

Ирачките бунтовници заземале сириско нафтено поле


Припадници на Исламската држава на Ирак и Левант

Припадниците на Исламската држава на Ирак и Левант ја презеле контролата врз сириско нафтено поле во близина на границата со Ирак. Сириската организација за човекови права со седиште во Британија соопшти дека ова е второ нафтено поле кое бунтовниците го освоија по вчерашното преземање на контролата врз најголемото нафтено поле Ал Омар. Според нив, бунтовниците без проблем успеале да го освојат полето откако ривалската група поврзана со Ал Каеда го напуштила без да пружи отпор.

XS
SM
MD
LG