Достапни линкови

Порошенко подготвен да преговара за примирје


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Украинскиот претседател Петро Порошенко на шефицата за надворешна политика на ЕУ, Кетрин Ештон и соопштил дека е подговен од утре да ги започне новите преговори со сепаратистичките лидери и руските власти за кризата во источна Украина. Неговиот кабинет соопшти дека Порошенко го предложил местото и времето за средбата и дека чека одговорот од другите страни.

Групата треба да работи на условите за прекинување на огнот. Во неа се вклучени поранешне претседател на Украина, рускиот амбасадор во Киев и висок претставник на ОБСЕ.

XS
SM
MD
LG