Достапни линкови

Убиени 30 бунтовници во Ирак


Припадници на Исламската држава на Ирак и Левант

Ирачките власти соопштија дека најмалку 30 бунтовници загинале во воздушните напади додека се обидувале да ја преземат контролата во најголемата нафтена рафинерија во земјата Сабах ал Нуаман, која се наоѓа 250 километри од Багдад. Според нив, целта на нападите биле припадниците на Исламската држава на Ирак и Левант кои и во минатиот месец се обиделе да ја освојат рафинеријата, но војската испратила засилувањето за да ја зајакне одбраната.

XS
SM
MD
LG