Достапни линкови

САД ја нагласија важноста од обединет Ирак


САД ја изразија својата поддршка за обединет Ирак откако лидерот на курдскиот регион во Ирак повика на референдум за независност. Масуд Барзани на 3 јули побара од законодавците да се формира комитет за организирање на референдум за независност и да се избере датум за гласање. Овој потег доаѓа откако Ирак се соочува со офанзива од страна на сунитските бунтовници, предводени од Исламската држава во Ирак и Левант , кои ја презедоа контролата на големи делови од северен и западен Ирак.

XS
SM
MD
LG