Достапни линкови

ЕУ бара поширока ревизија на изборниот процес во Авганистан


Пребројувањето на гласовите во Авганистан

Набљудувачкиот тим на ЕУ во Авганистан повика на поширока ревизија на изборачките места со цел да се детектираат нерегуларностите на претседателските избори во земјата. Според соопштението, бројката на проблематични изборни места може да биде достигне над 6000 од вкупно 22 828. Авганистанската независна комисија ги проверува наводите за нерегуларности во 1930 гласачки места. Од таму соопштија дека првичните резултати од изборите ќе се објават на 7 јули.

XS
SM
MD
LG