Достапни линкови

Продолжува офанзивата против сепаратистите во Украина


Проруски бунтовници во близина на градот Луханск.

Украинските власти ја продолжуваат офанзивата против проруските сепаратисти во источниот дел на земјата, по завршувањето на десетдневниот прекин на огнот. Министрите за надворешни работи на Украина, Русија, Германија и Франција на вчерашната средба во Берлин се согласија да работат на ново примирје, а преговорите би требало да почнат најдоцна на 5 јули.

XS
SM
MD
LG