Достапни линкови

Нимиц ќе ги посети Македонија и Грција


Медијаторот на ОН, Метју Нимиц

Медијаторот на ОН, Метју Нимиц во наредните неколку недели ќе ги посети Македонија и Грција, на нoва рунда разговори за прашањето за името. Информацијата, како што јави МИА, доаѓа од постојаниот претставник на Грција во ОН, амбасадорот Михалис Спинелис, кој говорел на конгресот на американската асоцијација на Грците во Њујорк. Спинелис во врска со преговорите за името на Македонија изјавил дека Грција учествува „со добра волја“.

XS
SM
MD
LG