Достапни линкови

Порошенко - нови челници во одбраната


Украинскиот Претседател Петро Порошенко ги назначи генерал-полковник Валериј Хелетеј за министер за одбрана и генерал-полковник Виктор Муженко за шеф на Генералштабот.

Тој вети дека ќе ја искорени корупцијата во рамките на вооружените сили на земјата, кои се борат да воспостават контрола во источниот дел на земјата. Назначувања треба да бидат одобрени од парламентот.

XS
SM
MD
LG