Достапни линкови

Анти - хакерска операција во Македонија


Во три града во полициска акција синоќа се уапсени 10-тина лица, добро организирана група хакери, која креирала лажни веб страници идентични со оригиналните преку кои може да се купува и преку т.н. фишинг крадела лични податоци од граѓаните.

На тој начин, потврдуваат од полицијата, хакерите успеале да извлечат 100-тина илјади евра и 100-тина илјади американски долари.

XS
SM
MD
LG