Достапни линкови

Започнаа финалните разговори за иранската нуклеарна програма


Преговарачите од Иран, Русија, Кина, Франција, Британија и Германија ги започнаа преговорите во Виена со цел да обезбедат сеопфатен договор за иранската нуклеарна програма до 20 јули.

Тие бараат од Иран, кој е под санкции од Обединетите нации и од западните сили, да ги елиминира стравувањата дека земјата може да произведе нуклеарно оружје.

Официјален Техеран, пак, тврди дека нивните нуклеарни активности имаат мировни цели.

XS
SM
MD
LG