Достапни линкови

Заврши префрлувањето на сириското хемиско оружје на американски брод


Пентагон соопшти дека завршило префрлувањето на сириското хемиско оружје од данскиот брод на американски поморски брод во пристаниште во јужна Италија. Стотици тони хемиско оружје меѓу кои и субстанци за подготовка на нервен гас Сарин биле префрлени на американското пловило. Сирија се согласи да го уништи своето хемиско оружје минатата година.

XS
SM
MD
LG