Достапни линкови

Ренци-ЕУ да ја врати довербата во своите институции


Италијанскиот премиер Матео Ренци

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави денеска дека Европската унија мора да ја врати довербата во своите институции или ќе остане без иднина. Според него, Европа покажува уморно лице. Ренци претставувајќи ја програмата на италијанското претседавање со Унијата на пленарна седница во Стразбур констатираше дека тоа мора да се промени. Тој порача дека ЕУ нема да опстане ако не се врати на основните вредности и не ја врати доверба во своите институции.

XS
SM
MD
LG