Достапни линкови

Нова средба за нуклеарната програма на Иран


Преговарачите од Иран и шесте светски сили се сретнаа во Виена да разговараат за постигнувањето на нуклеарен договор до крајот на рокот на 20 јули. Шесте светски сили САД, Русија, Кина, Франција, Британија и Германија бараат од Иран да ја намали нуклеарната програма со цел да се елиминираат стравувањата дека земјата може да произведе нуклеарно оружје. Иран тврди дека нуклеарните активности ги користи во мирољубиви цели.

XS
SM
MD
LG