Достапни линкови

Резултатите од гласањето во Авганистан на 7 јули


Броењето на гласовите во Авганистан

Авганистанската независна изборна комисија соопшти денеска дека првичните резултати од претседателските избори ќе бидат одоложени до 7 јули. Според комисијата, петдневното одложување на објавувањето на резултатите е со цел да се овозможи ревизија на 1930 гласачки места. Тоа, како што е наведено во соопштението е со цел да се врати довербата во изборниот процес. Еден од кандидатите Абдула Абдулах претходно обвини за нерегуларности на гласањето.

XS
SM
MD
LG