Достапни линкови

Малики-Никој не е безбеден од исламските милитанти


Ирачкиот премиер Нури ал Малики

Ирачкиот премиер Нури ал Малики изјави дека сунитската милитантна група која ја презема контролата врз неколку територии во земјата и во Сирија претставува закана за целиот регион. Според него, Исламската држава на Ирак и Левант која прогласи калифат е порака до сите земји во регионот дека сега се наоѓаат во црвениот круг и дека никој во Ирак и соседството не е безбеден.

XS
SM
MD
LG