Достапни линкови

Баросо-ЕУ да не му врти грб на Западен Балкан


Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо

Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо изјави денеска дека не треба да им се „врти грбот“ на земјите од Западен Балкан, бидејќи тоа би било голема грешка. Тој потсети дека во 2004 година ЕУ броеше 15 земји членки, а денес десет години подоцна има 28 земји членки. Баросо порача дека проширувањето и обединувањето на европскиот континент е едно од „најголемите и исклучителните достигнувања на ЕУ“.

XS
SM
MD
LG