Достапни линкови

Путин во Белорусија


Александар Лукашенко и Владимир Путин

Рускиот претседател Владимир Путин е во посета на Минск на прославите по повод 70 годишнинатата од ослободувањето на Белорусија од нацистичката окупација. Путин и неговиот домаќин, претседателот Александар Лукашенко, како што е соопштено во Минск, ќе разговараат за билатералната соработка, како и за интеграциските процеси во регионот. Русија, Белорусија и Казахстан се членки на Царинската унија која од 1 јанури идната година треба да прерасне во Евроазиска економска унија, по моделот на Европската унија.

XS
SM
MD
LG