Достапни линкови

Курдите во Ирак на референдум за неколку месеци


Масуд Барзани

Масуд Барзани, лидер на ирачкиот автономен курдски регион изјави дека планира за неколку месеци да одржи референдум за независност. „Сега е вистинско време, бидејќи Ирак фактички веќе е поделен“, рече тој во интервју за Би Би Си, додавајќи: „На границата во должина од над илјада километри се соочуваме со терористи и радикални групи. Тоа е нова ситуација и се сомневам дека Ирак некогаш ќе биде како што беше порано“. Тој ова го изјави откако милитанти на Исламската држава Ирак и Левант освоија големи делови од територијата во северниот и западниот дел на Ирак.

XS
SM
MD
LG