Достапни линкови

Северна Кореа истрела уште две ракети


Северна Кореа денеска истрелала две ракети со краток дострел во море, соопштија јужнокорејски официјални претставници, укажувајќи дека до ова дошло пред разговорите на кинескиот претседател Си Џинпинг во Сеул за севернокорејското нуклеарно оружје. Се верува дека ова трето лансирање ракети за една недела значело оти Пјонгјанг не бил задоволен от тоа што кинескиот лидер најпрвин ќе ја посети Јужна Кореа. Северна Кореа Кореа соопшти дека истрелувањето на ракетите било управувано од нејзиниот лидер Ким Џонг Ун.

XS
SM
MD
LG